четверг, 22 марта 2018 г.


Бінарний урок (рзм + інформатика)
Створення простих презентацій. Птахи.
Мета:

Навчальна: закріпити вміння працювати з редактором презентацій Microsoft PowerPoint, навички вимови і розрізнення звуків «г-х» у мовленні, літер «г-х» на письмі, вчити утворювати синоніми, складати творчі розповіді на задану тему, збагачувати словниковий запас з даної лексичної теми.

Розвивальна: розвивати інтерес до інформатики шляхом практичної спрямованості матеріалу, що вивчається, розвиток фонематичного слуху,зв’язного мовлення.
Виховна: виховувати інформаційну культуру під час роботи в середовищі, формувати акуратність і увагу під час створення презентацій,любов до природи.

Очікувані результати:
Тип уроку: комбінований.
Вид уроку: бінарний урок з використанням інтерактивних і комп’ютерних технологій.
Форма уроку: урок-подорож
Обладнання: комп’ютери, мультимедійний проектор зі слайдами, картки для роботи, роботи в парах.
Міжпредметні зв’язки: інформатика, розвиток зв’язного мовлення..
Методи організації навчальної діяльності: фронтальні, групові.

Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброго дня, дорогі діти! Ми починаємо урок, а на уроці ми…
Уважні!
Розумні!
Організовані!
Кмітливі!
      Уявіть, що у ваших долоньках - дрібка гарного настрою. Поділіться ним, щоб    зробити день приємнішим для всіх, хто зараз поряд з вами. Почнімо наш урок. Девіз нашого уроку: «Вигадуй, пробуй, твори! Розум, фантазію прояви!»

2. Гра «Світлофор» (повторення правил техніки безпеки).
у вас на столі лежить дві картки, як на світлофорі для пішоходів. Що означає зелене світло? А червоне? Так, зелене дозволяє, а червоне заперечує. Я називаю правило, а ви піднімаєте картку відповідного кольору. Якщо можна так робити, то зелену, а якщо не можна - червону.
  • 1.Можна їсти в кабінеті інформатики. (Червоне)
  • 2.Відстань до екрану повинна бути 60-70 см. (Зелене)
  • 3.Біля комп’ютеру треба сидіти рівно. (Зелене)
  • 4.До кабінету інформатики треба заходити лише за дозволом вчителя. (Зелене)
  • 5.Можна бігати біля комп’ютерів та в кабінеті взагалі. (Червоне)
  • 6.На клавіші клавіатури потрібно тиснути сильно. (Червоне)
  • 7.Не можна торкатися руками дротів під напругою. (Зелене)
- Отже, ми пригадали правила роботи з комп’ютером. Чітко дотримуйтеся цих вимог!
ІІ. Оголошення теми та завдань уроку
Дужа розумна гостя у клас
Завітала сьогодні, діти, до нас.
Треба старанно працювати
І розумну гостю не розчарувати.
Ну, а щоб дізнатися хто вона така,
Доведеться загадку відгадати вам.
Що воно за дивина…
Світла денного боїться, дзьоб гачком, великі очі і не спиться їй щоночі?
« ху-ху-ху» - кричить вона, відгадали хто це? (Сова)
Сьогодні не просто так завітала до нас Мудра Сова, вона нас познайомить зі своїми друзями, про яких ми будемо говорити на нашому уроці, а щоб дізнатися хто це, Сова пропонує вам пограти у гру, яка називається «Розшифруй слово».
Гра «Розшифруй слово»
Вам потрібно у порожні клітинки вставити перші літери слів підказок, які вам залишила Мудра Сова,щоб вам трішки допомогти Сова залишила останню клітинку заповненою.
(Відгадують слово)

П
Т
А
Х
И
Презентація
Текст
Архів
Хакер
И
Отже ми дізналися з ким товаришує Сова, тому тема нашого уроку «Птахи – наші пернаті друзі»

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
1.     Вступне слово вчителя інформатики.
Сьогодні урок у нас незвичайний. Ви любити подорожувати? (Відповіді учнів).  Зараз ми з вами відправимось у дивну цікаву подорож. В кінці якої ви створите власний фотоальбом
Мудра Сова кожному з вас залишила квиток на автобус, на якому ми будемо подорожувати. У кожного з вас на парті є кольоровий квиток,який відповідає кольору місця на якому ви будете сидіти. Отже,займайте місця в автобусі, вирушаємо в путь.

2.     Вступне слово вчителя логопеда.
Наша Мудра Сова дуже товариська пташка, у неї є багато друзів які мешкають у різних місцях. Сьогодні ми зробимо три зупинки, де ми познайомимося із свійськими птахами, зимуючими та перелітними.

Невід’ємною частиною природнього середовища є птахи. Вони поширені скрізь, де є на землі сприятливі умови для їхнього життя. Скільки шкідливих комах і личинок знищують вони за літо, не злічити! Працюють, не покладаючи крил! Птахи – справжня окраса природи. Вони чарують нас розмаїттям свого оперення, гнучкістю поведінки і, звичайно, співом.
Птахів можна поділити на дві групи: свійські та дикі.
Свійські птахи – загальна назва для одомашнених птахів, які утримуються з метою одержання м’яса, яєць, пір’я і пуху та з декоративними цілями.
А дикі діляться на зимуючих і перелітних.
Перелітні птахи – пізньої осені та взимку, коли вже немає насіння і комах, змушені летіти у вирій. З-поміж 700 видів птахів близько 600 летять на зимівлю у вирій. на багатьох із них чекають дуже далекі перельоти — до 12 тисяч кілометрів. Навесні вони знову повернуться у рідні місця.
Зимуючі птахи - Важко доводиться птахам узимку. Адже страшнішим за     люті морози для них є голод. Зима – важка пора для птахів, тому варто їм допомогти перезимувати. Змайструй годівничку і допоможи пташечкам пережити люті морози. Сита пташка ніколи не змерзне!

   
ІV. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань учнів
Гра «Валіза»
Вчитель інформатики:
А скажіть мені будь ласка, без чого неможлива подорож? (Відповіді учнів, без речей). Правильно! Тому нам потрібно з вами скласти валізу.
1.     Дивіться, на дошці намальована валіза, ви по черзі виходите і «заповню­юте» її операціями, які можна виконувати з об’єктами в презен­таціях, що можна робити з об’єктами у презентаціях?  (виділення, копіювання, вставка, переміщення, вирізання, зміна розміру тощо).  Які ви молодці, склали нашу валізу.

Слово вчителя-логопеда.(артикуляційна гімнастика)
А для того щоб язичок міг виразно висловлювати свої думки, ми його потренуємо.
Отже піддвиньте до себе дзеркала і подивіться спочатку на мене, а потім у дзеркало.
1)    Набрати повітря через ніс – вдих-видих.
2)    Торкнутися язиком піднебіння, виконати вправу «Коник».
3)    Вправа «Забий гол» (язиком штовхають то одну, то другу щоку).
4)    Вимовляємо звуки без голосу [А, О, У, И, І, Е]. 
Ми забули ще дещо взяти у нашу валізу, що нам стане в пригоді у мандрівці. Це літери, які допоможуть нам виконати наші завдання, а які саме, відгадайте!
Відгадай літеру
«Га-га-га та ге-ге-ге» це напевно буква …?
Буква Г якраз така, наче шия в гусака.

Плоскогубці розійшлися, розсміялись
«Ха-ха-ха»!
Ці веселі плоскогубці схожі з літерою …?
Отже, які букви ми візьмемо з собою? (Відповіді дітей Г і Х)
Сьогодні ми потренуємось розрізняти звуки [г]-[х].
А тепер давайте познайомимось ближче із цими літерами.
А) Вимовте перед дзеркалом звук [х]. Перевіримо, як працює горлечко.
Отже, наші голосові зв’язки розімкнені і не вібрують, наш голосок спить, тому звук [х] – глухий.
Б) Вимовте перед дзеркалом звук [г]. Перевіримо, як працює горлечко.
Наш голосочок не спить, голосові зв’язки зімкнені і вібрують, тому звук [г] – дзвінкий.
Отже, артикуляція звуків однакова.
-         Які це звуки? (приголосні).
-         Який із них дзвінкий?
-         Який парний глухий до дзвінкого звука [г]?
Отже [х] – приголосний, глухий,
[г] – приголосний дзвінкий.

Нашу валізу ми зібрали, отже, займайте місця в автобусі, вирушаємо в путь.

VI. Закріплення знань, умінь і навичок.
1.     Поки ми їдемо, давайте підпишемо наш фотоальбом і назвемо його «Птахи». Мудра сова залишила програму в якій нам буде зручно створювати наш фотоальбом.
Давайте створимо титульну сторінку нашого фотоальбому, назвемо її «Птахи» та підпишемо наш альбом. Для цього відкриваємо редактор презентацій, оберіть стиль який вам найбільше всього подобається, надрукуйте назву  та ваші прізвища і  ім’я.

2. Вправа «Спіймай звук»
Їхали ми їхали і приїхали  на першу зупинку «сільське подвір’я»,  на якому ми познайомимося із свійськими птахами. А ну погляньте, хто нас йде зустрічати? (гуска на екрані), давня подруга Мудрої сови. Вона дуже любить співати, давайте їй допоможемо заспівати її улюблену пісеньку, для цього вам потрібно зловити  склади зі звуком «г», ха-га-го-ху-ге-ги-хо-хе-гу, та підняти картку із відповідною літерою.

3. А тепер давайте створимо другу сторінку нашого альбому, яка буде називатися «Свійське подвір’я ». Для цього ми додамо новий слайд, створюємо заголовок. (діти працюють).  Мудра сова  на робочому столі  залишила папку «Свійські тварини» у якій знаходяться фотокартки її друзів, давайте знайдемо фото з зображенням гуски та вставимо її у наш фотоальбом, оформіть нашу картинку на власний смак. (діти працюють). Що ж, друга сторінка готова, тому вирушаємо далі мандрувати.

4. Рухлива фізкультхвилинка




5. А наша подорож продовжується, і ми прибуваємо на другу зупинку «Лісова галявина», де нас вітає  - дикий голуб він хоче поділитися з нами народними прикметами, у нього є лист, який йому дуже давно передала Мудра Сова, але деякі літери вже стерлися, тому давайте допоможемо їх відновити.
Народні прикмети
   Чи знаєте ви, що сова кричить на   …олод? …оробці у …арну по…оду рухливі, веселі. Перед дощем стають кволими, сидять настовбурчивши піря. Якщо взимку …оробці сидять на дерева… чи будівля… ти…о, буде сні… без вітру. На мороз чи перед завірю…ою …оробці залазять під стрі…и, купи …мизу.


Ви добре справились із завданням, тепер і ми знайомі із народними прикметами.

6. Ви добре справилися із завданням, . Давайте до нашого фотоальбому додамо третю сторінку на якій розмістимо усіх птахів яких знайшли. Вам Мудра сова залишила другу папку під назвою «Дикі птахи» у якій ви знайдете всіх друзів нашого грака.  Кожну картинку ви оформлюєте на власний смак.
Закінчили оформлювати наш альбом, вирушаємо далі.

7. фізкультхвилинка для очей

8. Продовжуємо подорож і ми прибуваємо на третю зупинку «Теплий край» де зустрічаємо грака, але чомусь наш грак не веселий, бо він сумує за своїми друзями, які залишилися вдома, давайте дізнаємося за ким саме він сумує.

Вправа «Знайди слово»  
Діти серед літер заховалися назви птахів – друзів грака, давайте відшукаємо ці слова.

В
М
С
Н
І
Г
У
Р
Л
Г
О
Р
О
Б
Е
Ц
Ь
Н
К
С
И
Н
И
Ц
Я
Р
О
А
Ш
П
Д
Я
Т
Е
Л
Б


9. І в нашому фотоальбомі залишилася порожня остання сторінка, вставити картинки


VІ. Підсумки уроку. Рефлексивно-оцінювальний етап
1. Оцінювання учнів.
 Кожен із вас сьогодні гарно попрацювали і мудра сова залишила вам подарунки

2. Заключне слово вчителя.
(вірш)
Разом з Мудрою Совою
Ми помандрували.
Нашу гостю Сову не розчарували.
Нам сподобався урок,
Та лунає вже дзвінок.

3. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
  Наш урок добігає кінця.
- Вам сподобалася така форма проведення уроку?
- Яке враження у вас після нашої подорожі?
- Чи сподобались завдання?

VІІІ. Пояснення домашнього завдання
Скласти творчу розповідь на тему «Допомога птахам взимку» і оформити у вигляді презентації.  

- Дякуємо за активну участь на уроці!






Майстер-клас
«Різнобарвні імена»
Мета: вдосконалювати вміння визначати місце звука в слові, розвивати творчість та самостійне мислення, збагачувати словниковий запас, вчити зосереджуватися, профілактика дисграфії, створювати позитивний настрій.
Обладнання: мультимедіа,  дидактичні картки, пряники, фарби з глазурі.
Хід заняття

Встаньте, діти, потягніться,
Усім щиро посміхніться.
Старання не забудьте взяти,
Почнемо ми працювати.

    Добрий день! Шановні гості та діти. Сьогодні у нас буде з вами незвичайне заняття, а справжній майстер-клас! А який саме, дізнаємося трішки згодом.
1.      А для того, щоб дізнатися про що ми сьогодні з вами будемо говорити, треба знайти «заховане слово».
Ц
К
Н
П
Ф
Р
Щ
Л
Г
П
К
Т
Б
Д
Ч
І
М
Е
Н
А
Ж
К
М
Т
С
Ч
В
П
Д
Ж
Ш
З
Х
Н
Щ

А ось ми і знайшли. Це, діти  - ІМЕНА.
    Ім’я людині дають в дитинстві і на все життя. Воно стає таким звичним, що ніхто ніколи не замислювався над його значенням. Люди використовують імена для того щоб звертатися один до одного, щоб легше було спілкуватися. Можна сказати, що у кожному імені є власний портрет, про який ми поговоримо трохи пізніше.
2.     Д/гра «Морський бій».
Діти, а ще в мене є листи для вас. Але тут все зашифроване. Давайте пограємо в морський бій і розгадаємо, що за слово в нас тут загубилось.
Для того щоб вірно розгадати, не поспішайте і уважно визначайте потрібний рядок і стовпчик, де літери означають відповідний рядок, а цифри – відповідний стовпчик. Кому потрібна моя допомога, піднімайте ручку я підійду і допоможу вам.

Давайте прочитаємо, які слова у нас загубилися.
А тепер уважно подивіться, яку першу літеру ви бачите? З якої літери починається ваше ім’я? А яка остання літера?

Так діти, ви молодці, гарно справились із завданням.
А зараз я вам прочитаю, а ви уважно послухайте, що значить ваше ім’я.
ІМЕНА
Віолета (Віола) – з латинського означає ФІАЛКА.
   Віола – працьовита, товариська, вольова. Дівчинка може знайти вихід практично з любої ситуації.

Софія – з грецької означає МУДРІСТЬ.
   Софія – ніжна, добра, сором’язлива, в той же час здатна виявити співчуття й допомогти потребуючому.

Катерина (Катя) – з грецької означає ЧИСТА.
   Катя – завжди прагне бути кращою. Вона завжди сама вибирає собі друзів.

Кирило – з грецької означає МОЛОДИЙ ПАН.
   Кирило – допитливий, йому цікаво практично все, що відбувається навколо, завжди дотримується правил і не порушує дисципліну.

Богдан – зі старослов’янського означає «богом даний».
   Богдан – врівноважений, спокійний, цікавиться навколишнім світом, і у нього гарно розвинута пам'ять.

Валерій – з латинської означає СИЛЬНИЙ.
   Валєра – наполегливий, безстрашний, яскрава особистість. Може бути лідером у будь-якому колективі.

Нікіта – зі старогрецької означає ПЕРЕМОЖЕЦЬ.
   Нікіта – наполегливий і життєрадісний хлопчик. Він дуже допитливий, його також цікавить те, що відбувається навкруги.
3.     Фізкультхвилинка.
Ми трішки з вами засиділись, тому пропоную трішки розім’ятись.
4.     Але це ще не все, нам ще дещо знадобиться на нашому майстер-класі.
Щоб дізнатись про що ми ще поговоримо, треба скласти елементи літер. Склавши їх отримаємо слово.
 

 +    =
Двойные круглые скобки: +
 

        =

    +    =

  +        =
Двойные круглые скобки: +
 

          =

   +     =

+   =

КОЛЬОРИ
    Колір - це світло, світло - це енергія, вона може збуджувати чи заспокоювати. З давніх часів кожному кольору надавалось певне смислове значення. Сформувалась та існує мова кольорів, відмінна у різних народів, культур. Кожний колір і його відтінки мають певне значення. Ось загальновідомі значення кольорів Сходу: життя — червоний; святість — оранжевий; мудрість — жовтий; вічність — зелений; істина — блакитний; сила — синій.
   Кожен день тижня також має своє «забарвлення»:
  • Понеділок — зелений;
  • Вівторок — червоний;
  • Середа — рожева;
  • Четвер — фіолетовий;
  • П'ятниця — синя;
  • Субота — коричнева;
  • Неділя — жовта.
На сьогоднішньому майстер-класі ми будемо використовувати такі кольори.
КОЛЬОРИ
ПОМАРАНЧЕВИЙ колір – зазвичай вибирають оригінальні люди, що володіють неабиякою інтуїцією та схильні до мрійливості.

БЛАКИТНИЙ колір – обирають вразливі та вірні люди. Цей колір говорить про свободу та безтурботність.

ЗЕЛЕНИЙ колір – означає зростання, розвиток. Люди, що обирають такий колір часто виявляються впевненими і врівноваженими, добрі та щедрі.

ЧЕРВОНИЙ колір – обирають люди, що прагнуть досягти успіху. Вони сміливі та товариські.

ЖОВТИЙ колір -  люди що обрали цей колір товариські, люблять привертати до себе увагу, наділені багатою уявою.
5.     А для чого нам потрібні знання про кольори і що ми будемо робити на майстер класі, зараз дізнаємось, якщо розв’яжемо приклад, виконуючи певні арифметичні дії.
ПА-А+Р+Я+НО-О+И+КЕ-Е=
ПРЯНИК
Яке слово у вас вийшло?
Так діти, сьогодні ми будемо розмальовувати пряники. Але незвичайні, у кожного з вас є пряники-літери з яких складається ваше імя. Давайте складемо їх.
6.     А тепер я вас хочу познайомити із нашою гостею. Її звуть Анастасія. Вона нас познайомить з і історією пряників, які ви самі сьогодні будете оформлювати.
(Розповідь)
7.     А тепер візьміть вологі серветки і витріть ручки, перед вами на партах лежать фарби, але ці фарби незвичайні, вони їстівні. Обирайте які кольори вам сподобались найбільше і вперед до роботи!
8.     Пряники ми малювали,
Творчість, фантазію проявляли.
Та лунає вже дзвінок
І закінчився урок.

Ви сьогодні молодці діти. Гарно попрацювали. А ваші іменні прянички залишаться вам, коли фарби висохнуть, їх можна буде з’їсти.
Дякую за увагу!